Din punct de vedere stiintific, in fiecare an scolar, competitia elevilor s-a desfasurat in acord cu programa Olimpiadei Nationale de Fizica, gradul de dificultate a problemelor propuse situandu-se la acelasi inalt nivel, imprimat inca de la de inceput de Comisia stiintifica a concursului. Ne-am bucurat ca, in toti acesti 15 ani care au trecut de la initierea concursului, colegii din Republica Moldova au onorat invitatiile primite din partea organizatorilor, participand la
concurs cu elevi bine pregatiti. Castigand experienta si crescand valoric, unii dintre acestia au reprezentat apoi, cu succes, tara lor, la Olimpiadele Internationale de Fizica.