Dezinfectant pentru maini si tegumente, 250 ml, Alchosept, Klintensiv
Cod produs: 5949088401260
Tip | TP 1 |
Set | Nu |
Pentru | Curatare |
Zona Corporala | Maini si corp |
Tip produs | TP 1 |
Iti recomandam si
Descriere
- Dezinfectare igienică în 30 de secunde (EN 1500) și chirurgicală în 90 de secunde (EN 12791), cu efect susținut timp de 3 ore
- Eficacitate demonstrată inclusiv pe MRSA, Klebsiella pnumoniae, Candida auris
- Produs testat dermatologic
ALCHOSEPT este o soluție hidroalcoolică utilizată pentru dezinfectarea igienică și chirurgicală a mâinilor prin frecare. Este un produs cu acțiune rapidă ce asigură o bună protecție a pielii, putând fi folosit zilnic. Eficient pe un spectru larg de microorganisme, este indicat pentru zonele cu risc mare de contaminare din unitățile medicale (zone de triaj, primiri urgențe ș.a.). Poate fi utilizat pentru dezinfectarea pielii înainte de intervenții minim invazive precum: puncții, catetere, injecții ș.a.
Aviz emis de Comisia Națională pentru Produse Biocide nr. 4217BIO/01/12.30
Încadrarea produsului biocid: Grupa principală: 1; Tipul de produs: 1.
Categorie de utilizatori: Profesionali, industriali, populație.
Compoziție chimică la 100 ml produs:
Ingredient activ: 85% (v/v) Etanol (CAS: 64-17-5; CE: 200-578-6).
Alte ingrediente: factor de protecție tegumentară/agent emolient și hidratant (glicerină), alcool izopropilic (denaturant), parfum, apă.
Proprietăți produs:
- Eficiență demonstrată inclusiv în condiții de murdărie
- Nu necesită clătire după utilizare
- Uscare rapidă
- Conform testării EN 14476 pe Vaccinia Virus produsul prezintă activitate biocidă și pe urmatoarele tipuri de tulpini virale: Filoviridae, Flavivirus, Herpesviridae, Hepatitis B virus (HBV), Hepatitis C virus (HCV), Hepatitis Delta virus (HDV), Human Immunodeficiency virus (HIV), Human T-cell lymphotropic virus (HTLV), Coronavirus, Influenza virus, Paramyxoviridae, Rubella virus, Measles virus, Rabies virus, Poxviridae.
Mod de utilizare:
Produsul se utilizează ca atare și nu necesită clătire. Se poate folosi pe pielea curată/murdară și prezintă acțiune rapidă.
Pentru dezinfectarea igienică a mâinilor prin frecare se folosesc 3 ml pentru menținerea umedă a acestora timp de 30 secunde. Înainte de aplicare se recomandă ca suprafața mainilor să fie uscată și accesoriile să fie îndepărtate. Se freacă mâinile timp de 30 de secunde, frontal, palmă pe palmă, apoi se alternează palma cu dosul mainilor. Se freacă cu atenție varfurile si încheieturile degetelor, în cutele epidermei.
Pentru dezinfectarea chirurgicală a mâinilor prin frecare se folosesc 3 ml pentru menținerea umedă a acestora timp de 90 de secunde.
Specificatii
Tip | TP 1 |
Set | Nu |
Pentru | Curatare |
Zona Corporala | Maini si corp |
Tip produs | TP 1 |
Brand | Alchosept |
Aroma | Fara |
Proprietati | Dezinfectant |
Cantitate | 250 ml |
Forma/Textura | Lichid |
Beneficii | Dezinfectant |
Recenzii
Intrebari si raspunsuri
Informatii
TRANSPORT GRATUIT
La comenzi de peste 300 lei
VERIFICARE COLET
Deschiderea coletului la livrare
LIVRARE IN 24 H
Livrare la nivel national
POLITICA DE RETUR
Retur in termen de 30 zile
Imaginile produselor de pe site au caracter orientativ si sunt afișate cu titlu de prezentare. Depunem toate eforturile necesare pentru a ne asigura că informațiile pe care vi le oferim sunt corecte și complete, însă va rugăm să consultați întotdeauna ambalajul produsului. Producătorii pot modifica ambalajul fără o înștiințare prealabilă, astfel că nu suntem răspunzători de eventuale diferențe (culoare, formă, aspect) între imaginea afișată pe site și cea a produsului livrat.