Scopul urmarit este ca invatatorul sau invatatoarea sa-i cunoasca cat mai bine pe copiii din propria clasa.
S-a pus un accent deosebit pe exprimarea emotiilor, oricare ar fi acestea, dandu-se astfel sansa fiecarui copil sa se descopere, sa se accepte si sa afle ce-i place cu adevarat sa faca. Sub indrumarea cadrului didactic se vor stimula emotiile pozitive, cele care il ajuta pe scolar sa-si dezvolte abilitatile empatice si de comunicare.
Sunt propuse jocuri si activitati atat individuale, cat si in echipa, elevii fiind incurajati sa lucreze impreuna, sa asculte, sa dea raspunsuri, sa analizeze si sa duca la bun sfarsit o sarcina de lucru, intr-un interval de timp dat.
A. Autocunoastere si atitudine pozitiva fata de sine si fata de ceilalti
• EU SI CEILALTI
• SEMANAM, DAR NU SUNTEM LA FEL
• SUNT UNIC!
• CAND, UNDE SI CUM?
• SANATATE SI MISCARE
• EVALUARE – DESPRE COPII, DESPRE MINE
A. Trairea si manifestarea emotiilor, starea de bine
• TRAIREA EMOTIILOR
• MA COMPORT ASA CUM SIMT
• LUMEA POVESTILOR
• IARNA – EMOTII DE SARBATORI
• MOMENTE CALDE PE VREME FRIGUROASA
• PRIVESC, OBSERV SI INTELEG
• IMI PLACE SA FIU ASCULTAT, DAR STIU SA SI ASCULT
• EVALUARE – DESPRE COPII, DESPRE MINE
C. Interactiuni simple cu fiinte si obiecte familiare
• NU SUNT SINGUR!
• FAMILIE, RUDE SI CUNOSTINTE
• PRIETENI SI COLEGI
• PERSOANE DRAGI
• RECAPITULARE – EMOTII, COMUNICARE, INTERACTIUNE
A. Rutine si sarcini de lucru
• TIMPUL MEU – CE FAC CU EL?
• ZI DE ZI AM UN PROGRAM
• DEPUN EFORT, INVAT, DAR MA SI RELAXEZ
• EVALUARE – IMPORTANTA ORGANIZARII TIMPULUI
• ALIATI CARE MA AJUTA SA INVAT
• OBSTACOLE IN CALEA INVATARII
• PALETA CU MESERII
• ORICE MESERIE ESTE IMPORTANTA
• EVALUARE FINALA (La ce ma ajuta orele de „Dezvoltare personala”?/ Stau de vorba cu mine)