Spectacolul elementelor. Tabelul periodic personificat - Colin Stuart
Cod produs: 9786303215303
Numar pagini | 216 |
Grup de varsta | 9 - 11 ani |
Format | 21x21 |
Abilitati dezvoltate | Imaginatia |

Iti recomandam si
Descriere
Descopera si tu superputerea fiecarui element!
De ce se ridica in aer baloanele de petrecere umplute cu heliu?
Ce alimenteaza robotii exploratori de pe Marte?
Ce se gaseste in substanta emisa de sconcsi?
Ce element chimic le confera fardurilor de pleoape aspectul sidefat?
Descopera in mod amuzant cele 118 elemente din Tabelul periodic, cu ajutorul unor personaje reale sau inventate, cum sunt Einstein, regina Cleopatra, Freddie Mercury, Superman, zeul Thor, Sherlock Holmes sau Pippi Sosetica!
Spectacolul elementelor iti prezinta Tabelul periodic asa cum nu l-ai mai vazut niciodata, elementele chimice fiind personificate si prezentate in stilul inconfundabil al artistului Ximo Abadía. Textele insotitoare si glosarul final contin informatii captivante, prin care fiecare element isi dezvaluie povestea, proprietatile si utilitatea intr-un mod simplu si usor de retinut, imprietenindu-i pe micii cititori cu lumea fascinanta a chimiei.
Descopera si tu superputerea fiecarui element!
Teme abordate: chimie, elemente chimice, tabelul periodic, structura atomului, nucleul, protonii, electronii, grupe, perioade, descoperirea elementelor chimice, caracteristicile elementelor chimice, utilizarea elementelor chimice, toxicitatea elementelor chimice, denumirea elementelor chimice, recorduri ale elementelor chimice, corpul uman si elementele chimice.
Colin Stuart este autorul a 20 de carti de popularizare a stiintei, traduse in peste 20 de limbi. Este membru al Societatii Astronomice Regale si a scris numeroase articole pentru publicatii ca New Scientist, The Guardian, The Wall Street Journal sau organizatii ca Agentia Spatiala Europeana. Asteroidul 15347 Colinstuart ii poarta numele, ca recunoastere a eforturilor sale de popularizare a astronomiei.
Ximo Abadía este un artist spaniol recunoscut si apreciat pe plan international. Ilustrator de carte si autor de romane grafice si benzi desenate, a fost selectionat pentru expozitiile de ilustratori de la prestigiosul targ de carte pentru copii de la Bologna si de la festivalul international de benzi desenate de la Angoulême.
Specificatii
Brand | Arthur |
Numar pagini | 216 |
Grup de varsta | 9 - 11 ani |
Format | 21x21 |
Abilitati dezvoltate | Imaginatia |
Recenzii
Intrebari si raspunsuri
Informatii
TRANSPORT GRATUIT
La comenzi de peste 300 lei
VERIFICARE COLET
Deschiderea coletului la livrare
LIVRARE IN 24 H
Livrare la nivel national
POLITICA DE RETUR
Retur in termen de 30 zile
Imaginile produselor de pe site au caracter orientativ si sunt afișate cu titlu de prezentare. Depunem toate eforturile necesare pentru a ne asigura că informațiile pe care vi le oferim sunt corecte și complete, însă va rugăm să consultați întotdeauna ambalajul produsului. Producătorii pot modifica ambalajul fără o înștiințare prealabilă, astfel că nu suntem răspunzători de eventuale diferențe (culoare, formă, aspect) între imaginea afișată pe site și cea a produsului livrat.