A urmat apoi schimbarea puterii, cu ocupatia Bucurestiului de catre armata sovietica, cu coloane lungi de prizonieri nemti, in drum spre lagarele rusesti, cu dese schimbari de guvern, cu instaurarea unui guvern comunist impus de Uniune si, in final, prabusirea tarii in noaptea comunismului, prin abolirea in decembrie 1947 a monarhiei. In anul 1942, parintii au divortat si eu am ramas cu mama si bunicii din partea mamei, iar in 1947 a decedat bunicul. Pe tata il vedeam de doua ori pe luna, asa ca am crescut doar cu mama si bunica, lucru caruia ii atribui o sensibilitate crescuta, pe care prezenta unui tata ar fi putut-o probabil preveni.
In anul1948 am intrat la liceul ''Sf. Sava'', devenit Liceul de Baieti nr. 1. Pastrez amintiri apreciate profesorilor, unii celebrii prin paginile unor romane care la timpul lor facusera valva..''